Çöplük

Çöplük / Carolina Maria de Jesus
Temmuz 2017

Neşriyat: Nil Yayınevi
Tab tarihi: 1965 8. Baskı
Asıl ismi: Favela

Dünyada böyle yerlerin, böyle hayatların varlığına inanmak istemiyorum. Carolina’nın sokakta karşılaştığı hemşehrileri de istemiyormuş. Fakat bu açlık ve sefalete ancak insanların gözüne böyle çarpıcı bir şekilde sokulduğunda bir çözüm kapısı aralanabilir.

Carolina’yı anlamak kolay değil. Neticede Brezilya’nın varoşlarıyla Türkiyeninkiler eminim çok farklıdır. Türkiyedekileri bile etraflıca bilme imkanım yokken orayı anlamam oldukça imkansız gelebilir. Mesela varoşta yaşayan açlık çeken ve çöp toplayarak hayatta kalmaya çalışan Carolina radyoda valsler dinliyor. Evde çocuklarıyla dans ediyor. Kitap, gazete okumakla kalmıyor bir de yazıyor. Brezilya’yı iyi bilen biriyle bunları konuşmak isterdim.

Onur BÜLBÜL

“Beşte kalktım. Serçeler sabah senfonisine başlamışlardı bile. Kuşlar bizden mutludurlar herhalde. Belki de aralarında eşitlik ve sevgi vardır. Kuşlar dünyası gecekondular dünyasından daha iyi olmalı. Bizim dünyamızda yattığımız zaman midemizin kazıntısından uyku tutmaz. Onların böyle bir derdi yoktur zannederim.” Sahife 57. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s